021 - 9107 0175

Node.js چیست؟

node.js چیست؟

جاوا اسکریپت زبانی است که می توان یک بار کد آن را نوشته و آن را در هر جایی استفاده کنید. در ابتدا جاوا اسکریپت فقط با مرورگرها در تعامل بود و از آن برای ایجاد تغییرات در صفحات وب استفاده می شد. پس از گذشت مدتی جاوا اسکریپت به سمت سرور نیز گسترش یافت در وب سرور ها از آن استفاده شد و امکان تولید صفحات وب در سرور ها را ایجاد کرد ولی استفاده از آن برای پروژه های عظیم کار سختی بود. این وضعیت زمانی تغییر کرد که Node.js به بازار عرضه شد.

Node.js یک پلتفرم اجرای جاوا اسکریپت در سمت سرور و بر پایه موتور جاوا اسکریپت V8 گوگل کروم می باشد که در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط رایان دال (Ryan Dahl) ایجاد شده است. هدف این پلتفرم این است که برنامه نویس ها بتوانند علاوه بر اجرای کد های جاوا اسکریپت در داخل مرورگر، آن ها را سمت سرور نیز اجرا کنند. همچنین Node.js قادر است سرعت اجرای برنامه تحت وب را افزایش دهد و باعث سهولت در ایجاد و مقیاس پذیری برنامه های تحت شبکه ‌شود. Node.js از یک مدل I/O رویداد محور (Event-driven) و مسدود نشونده استفاده می کند که باعث کاهش فشار روی سرور و افزایش کارایی می شود و همچنین دارای کتابخانه ای عظیم از ماژول های جاوا اسکریپت می باشد.

 

چرا باید از Node.js اسفاده کنیم؟

۱- پلفرم Node.js محدود به هیچ مرورگری نیست و همچنین قابل اجرا در سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و Mac می باشد.

۲- چون بر اساس موتور V8 گوگل کروم پیاده سازی شده است دارای سرعت بالا دراجرای کدها می باشد. در زمان بار اضافی سرور مثلا حملات DDoS دارای امنیت بالایی است.

۳- زمان پاسخگویی در Node.js با توجه به این که هیچ پردازش مربوط به I/O سایر پردازش ها را متوقف نمی کند، پایین است.

۴- هیچ داده ای بافر نمی شود و تمام داده ها بصورت تکه تکه منتشر می شوند.

۵- دارای کابخانه ای جامع و همچنین جامعه برنامه نویسان بزرگ می باشد.

 

چه زمانی از Node.js استفاده نکنیم؟

با وجود مزایای فراوان، Node.js برای انجام هر پروژه ای مناسب نیست. در برنامه هایی که محاسبات سنگین CPU انجام می دهند و متمرکز بر CPU هستند توصیه نمی شود.

 

چه شرکت های بزرگی از این پلتفرم استفاده می کنند؟

شرکت های بزرگی همچون Microsoft, Google, Yahoo, LinkedIn, eBay, PayPal و Walmart که همگی آن ها به نحوی از Node.js در کار خود بهره می گیرند.

 

 

دانلوددانلود آخرین نسخه Node.jsصفحه اصلی

[تعداد رای: 1 میانگین امتیاز: 5]